ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μόνο υπερηφάνεια για αυτήν την ομάδα!

Πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση, που αποδεικνύει περίτρανα τη δυναμική της, η ΑΕΚ τα έδωσε όλα κόντρα στον ΠΑΟΚ στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Ποδοσφαίρου Γυναικών, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση και «λύγισε» με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι. Οι «κιτρινόμαυρες» ανάγκασαν άπαντες να υποκλιθούν στην προσπάθειά τους, καθώς στην παρθενική τους χρονιά στην κορυφαία κατηγορία, έφτασαν με άνεση στην πρώτη 8άδα, αλλά και στον Τελικό του Κυπέλλου διεκδικώντας το τρόπαιο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, κόντρα σε μία πιο έμπειρη ομάδα.

Αγωνιστικά, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 8′, όταν η Ντζάνη δεν κατάφερε να νικήσει την αντίπαλο τερματοφύλακα με πλασέ. Στο 15′ η Καπνίση αποσόβησε τον κίνδυνο, όμως οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ στο 20′ με κεφαλιά. Μέχρι το 45′ οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διάφορες επιθετικές ενέργειες, χωρίς επιτυχία, με τις δύο άμυνες να μην αφήνουν περιθώρια. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, η Καπνίση πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Με την έναρξη του β’ μέρους, η Χατζηνικολάου έσκαψε τη μπάλα και η Στεφάτου με ωραίο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1! Η ΑΕΚ έχοντας το μομέντουμ του αγώνα μαζί της, πίεσε για το 2-1, χωρίς επιτυχία. Στο 80΄ ο ΠΑΟΚ απείλησε, χωρίς επιτυχία, ενώ δεν είχαμε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά. Παράλληλα, η ΑΕΚ είχε να διαχειριστεί τον σοβαρό τραυματισμό της Μπαρτζακλή, η οποία μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο του Βόλου.

Η κούραση έκανε την εμφάνισή της στην παράταση, τόσο από τα πολλά αγωνιστικά λεπτά, όσο και από τον ήλιο που δυσκόλευε τις αθλήτριες. Στο 114′ η Νίκα προσπάθησε με πλασέ να σκοράρει, χωρίς επιτυχία, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε ο ΠΑΟΚ.

Στα πέναλτι, Στεφάτου, Κπανίση και Πινέδα σκόραραν, όπως και οι τρεις πρώτες αθλήτριες του ΠΑΟΚ. Η Νίκα δεν τα κατάφερε, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-4, η Χατζηνικολάου ισοφάρισε σε 4-4, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες ευστόχησαν στο τελευταίο πέναλτι.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 (πεν. 4-5)
Σκόρερ: Στεφάτου.
ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαριστού, Παυλοπούλου, Καπνίση, Βέρα, Τσελέντη, Κόλλια, Πινέδα, Μπαρτζακλή, Στεφάτου, Τζουτζουράκη, Ντζάνη, Ίβιτς, Νίκα, Μάρκου, Κοτσιμπέλη, Τριβυζάκη, Ασπραδάκη, Χατζηνικολάου.