ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Νέα νίκη επί του Ολυμπιακού οι Έφηβοι!

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τους Έφηβους του τμήματος χάντμπολ που επικράτησαν με 34-18 του Ολυμπιακού για την 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άφησαν περιθώριο στους “ερυθρόλευκους”, έφτασαν στη νίκη και επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους στο “6×6” παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα, με τον Αλέξη Αλβανό στον πάγκο, η ΑΕΚ έχιε σημειώσει το απόλυτο “4×4” επί των Πειραιωτών σε Νέους και Εφήβους!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και πήρε προβάδισμα 3-1 και 5-3. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ρυθμούς και με τους Κοτσιώνη και Janca “εκτόξευσαν” τη διαφορά στα 7 γκολ (11-4). Στα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου, οι παίκτες του “Δικεφάλου” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Δικαιούλια, Βασιλόπουλο και Βασιλείου πήραν το προβάδισμα με 19-7.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βασιλακάκης κάτω από τα δοκάρια συνέχισε τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις, και ο εντυπωσιακός Κοτσιώνης έμοιαζε ασταμάτητος μπροστά. Η ΑΕΚ βρίσκοντας τέρματα και από τους Στάθη και Δικαιούλια ανέβαζε συνεχώς το δείκτη του σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 34-18.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα Εφήβων της ΑΕΚ, κόντρα στον Δούκα στο Δαΐς για την 7η αγωνιστική της Β’ Φάσης.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 34-18
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-3, 11-4, 15-5, 19-7 (ημ.), 20-8, 22-10, 26-13, 28-15, 29-17, 34-18.
ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης 1, Βυθούλκας, Λαζάρου 1, Δικαιούλιας 5, Janca 7, Ασλής, Βασιλόπουλος 1, Στάθης 4, Κοτσιώνης 8, Σφαέλος-Παπαιωάννου 1, Βασιλείου-Τσάφος 4, Κοβάνης 1, Σιγαλός, Μπαμπατζανίδης, Καρράς, Βεζύρης 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκίνης): Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 8, Κωστόπουλος, Βαζαίος, Κεμπισόγλου 1, Κετιμές 1, Nάκος 1, Μαρινάκης, Παπαδάκης 2, Καλύβας, Παπαδόπουλος, Τσορτέκης 2, Προκοπίου, Καραμπουρνιώτης, Κουτουλογένης 2, Γκένας 1.
Διαιτητές: Γιαβουζας – Γερουλάνος. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι 7/5-5/2.