ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

“Αέρας” στο Δαΐς η ΑΕΚ!

Με 39-20 επιβλήθηκε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ του ΑΣΕ Δούκα εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της Handball Premier. Oι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις, δεν άφησαν από το πρώτο λεπτό περιθώρια στον αντίπαλο και έφτασαν στην άνετη επικράτηση που τους διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, με δύο σερί 4-0 που διακόπηκαν από 1 γκολ του Δούκα, η ΑΕΚ “ξέφυγε” στο σκορ από το ξεκίνημα με 1-8. Hoggas, Jimenez, Μυλωνάς, Florido έβρισκαν δίχτυα με κάθε τρόπο, δείχνοντας τα “δόντια” τους από νωρίς. Η άμυνα της “Ένωσης” δεν άφηε περιθώρια στην ομάδα των Εκπαιδευτηρίων και ο Αραμπατζής με τον Κεδέρη ανέβασαν τη διαφορά στα 8 τέρματα (7-15). Κεδέρης και Παπαδιονυσίου “έγραψαν” το 8-17, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στην εκπνοή σε 9-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δομπρή να βρίσκει συνεχώς δίχτυα, η ΑΕΚ “εκτόξευσε” τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (10-21, 35′). Αραμπατζής, Florido, Κεδέρης και Γιόσμου συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς φέρνοντας  την ΑΕΚ στο +15 (12-27). Ο Δημήτρης Δημητρούλιας δοκίμασε διάφορα σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους, με το “Δικέφαλο” να κατακτά τους δύο βαθμούς της νίκης με 39-20.

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 20-39
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 0-4, 2-10, 5-13, 7-16, 9-17 (ημχ.), 10-20, 10-24, 13-28, 15-32, 19-34, 20-39
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός, Τόμπρος 1, Παγιάτης 3, Μελετάκος, Πανταζής, Τζάνος, Αποστολόπουλος 1, Καρακεχαγιάς 5, Ντούνης 1, Γερουλάνος 7, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης 1, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 1.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 7, Μωραϊτης 1, Hoggas 5, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης 1, Kosanovic, Μυλωνάς 2, JImenez 3, Florido 7, Jakobsen 1, Παπαδιονυσίου 2, Arsic, Γιόσμου 1, Criciotoiu, Κεδέρης 7.
Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 0/1-6/8.