ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νέα νίκη και τρίποντο, 3-0 σετ τον Ηλυσιακό!

Συνέχεια με νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 19η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, στο κλειστό της Νέας Φιλαδελφέιας, που γέμισε από φίλους της ΑΕΚ. Η «Ένωση» πέτυχε την 18η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και είναι έτοιμη για το final 4 Κυπέλλου, που διεξαχθεί 10-11/3 στην Άρτα, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Νωθρά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ, δίνοντας δικαίωμα στον Ηλυσιακό να πάρει προβάδισμα (1-3). Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντίπαλου και πιέζοντας στο μπλοκ, κατάφερε να πάρει διαφορά 10 πόντων (19-9) και τελικώς να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-15.

Με ρυθμό από το προηγούμενο σετ ξεκίνησε ο «Δικέφαλος» το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, αποκτώντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (7-3). Οι «κιτρινόμαυρες» με πολύ καλή εμφάνιση της Βλαχάκη που πέρασε στο παιχνίδι στην θέση της Καλντερόν, κατάφερε να «σπάσει» το μπλοκ του Ηλυσιακού και να διατηρήσει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (18-9). Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να μειώσει και η ΑΕΚ έφτασε στο 2-0 στα σετ με 25-15.

Με φορά για να τελειώσει το ματς μπήκε η ΑΕΚ στο τρίτο σετ, κάνοντας γρήγορα το σκορ 7-0, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια. Ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε και στο τέλος έφερε το σετ στα ίσα (20-20), βάζοντας «φωτιά» στο σετ. Η «Ένωση» έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να πάρει και το τρίτο σετ με 25-22, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

ΑΕΚ – Ηλυσιακός ΑΟ 3-0