ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη πρωτιάς μέσα στη Θεσσαλονίκη!

Πραγματοποιώντας ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση, η ΑΕΚ πέρασε από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-0 σετ του Άρη για την 16η αγωνιστική της Pre League, έχοντας ακόμα τα ηνία της ανόδου στα χέρια της. Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου, είχε σε τρομερή ημέρα τους Παλέντζα και Μπρουνάο, χωρίς βέβαια κανέναν από τους «κιτρινόμαυρους» να υστερεί. Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη παραμένει σε θέση ισχύος και πλέον με δύο καθαρές νίκες στους αγώνες που απομένουν θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα της Pre League και την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, όπου φυσικά ανήκει.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 3-1 και 6-3. Η ΑΕΚ με τους Παλέντζα και Μπαρμπούνη μείωσε σε 7-5, ενώ ο Μπρουνάο με τα σερβίς του ισοφάρισε σε 7-7. Ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον Team Manager της ομάδας μας, Άλεξανδρο Μεσσάλα, δημιουργώντας τρομερή ένταση στο παιχνίδι, τη στιγμή που ο αντίπαλος πάγκος μιλούσε συνεχώς κατά των ανθρώπων της ΑΕΚ. Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό, ενώ νέα λάθος σφυρίγματα (μπλοκ άουτ δόθηκαν ως άουτ) έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να ξεφύγει με 17-12. Ο Παλέντζας με τον Μπαρμπούνη σταδιακά και με τη βελτίωση στο μπλοκ, η «Ένωση» μείωσε σε 21-19. Μπρουνάο και Μπαρμπούνης έφεραν την ΑΕΚ σε σετ πόιντ (24-25) και με τρομερό μπλοκ του πρώτου η ΑΕΚ έκανε το 0-1 (24-26).

Στο δεύτερο σετ, ο Μελλές με εξαιρετικά σερβίς έφερε την ΑΕΚ στο αρχικό 0-2. Ο Παλέντζας κυριαρχούσε στο φιλέ, χάρη και στις εξαιρετικές πάσες του Ρούση, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ με 6-11. Ο Μπρουνάο με τρομερές εμπνεύσεις και μπλοκ, διατήρησε το +5 (9-14). Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 μείωσαν σε 12-14, ενώ το σετ έγινε ντέρμπι, καθώς οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου δυσκολεύονταν στο να τελειώσουν τις φάσεις (14-15). Με συγκέντρωση και προσοχή, ο Παλέντζας βγήκε μπροστά, πήρε δύσκολες επιθέσεις μη αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 20-23. Ο Ράμος με διπλή προσπάθεια τελείωσε το σετ, με την «Ένωση» να κατακτά το σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ, ο Παλέντζας με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε «αέρα» 2 πόντων στην ΑΕΚ (2-4). Ο Μπρουνάο με μπλοκ και επίθεση, και ο Ρούσης με τρομερό μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στους 5 (5-10). Η ΑΕΚ υπέπεσε σε ορισμένα λάθη στο φιλέ, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πλησιάσουν στον πόντο (12-13). Ο Μπαρμπούνης με ωραίο τελείωμα έκανε το 12-14, ενώ το σερβίς του Παλέντζα χάρισε τον πόντο στην ΑΕΚ (12-15), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να καλέσουν τάιμ άουτ. Ο Άρης πλησίασε εκ νέου στο σκορ (14-15, 16-17), με τον Μπρουνάο να δίνει μεγάλη επιθετική ανάσα (16-18), ενώ στην επόμενη επίθεση οι γηπεδούχοι αστόχησαν (16-19). Oι παίκτες του Άρη υπέπεσαν δύο διαδοχικές φορές σε παράβαση (17-21), ενώ το μπλοκ του Ράμος εκτόξευσε τη διαφορά στους 5 (17-22). Ο Άρης μείωσε σε 20-22, με τον Παλέντζα να «εκτελεί» για το 21-23, το 22-24 και το 23-25!

Άρης – ΑΕΚ 0-3
: 24-26, 22-25,