ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νίκη πάθους κόντρα σε ΟΣΦΠ και διαιτησία!

Από τη Νέα Φιλαδέλφεια δεν περνάει… κανείς, δήλωσε για ακόμα μία φορά η ΑΕΚ που επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού ΣΦΠ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό που στήριξε τις αθλήτριές μας, με τη φωνή και το πάθος του, κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη, την 11η στη σειρά, καθώς έχει να γνωρίσει την ήττα από την πρεμιέρα στον Πειραιά.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, μάλιστα, θα μπορούσε να είχε κατακτήσει και τους τρεις βαθμούς της νίκης, αν δεν είχε να αντιμετωπίσει μία εχθρική διαιτησία που με καθοριστικά σφυρίγματα, όχι μόνο ξαναέβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι (στο 3ο και 4ο σετ δόθηκαν τουλάχιστον 4 φάσεις άουτ, ενώ ήταν μπλοκ άουτ), αλλά κόντεψαν να χαρίσουν και τη νίκη στους Πειραιώτες στο 5ο σετ.

Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ με κορυφαία τη Νίζετιτς, αλλά χωρίς να υστερεί καμία αθλήτρια, έφτασε στη νίκη που τη φέρνει στην 3η θέση, ισόβαθμη με τον 2ο Ολυμπιακό, ο οποίος υπερτερεί στην ισοβαθμία (συγκέντρωσε 4 βαθμούς κόντρα στην ΑΕΚ, η οποία συγκέντρωσε 2 βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια).

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Σταμάτης Παπασταμάτης, Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, βράβευσε την Ροσίρ Καλντερόν που αναδείχθηκε MVP της 11ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.`

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δυνατά και με καλό ρυθμό ξεκίνησε το πρώτο σετ και για τις δυο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει μικρό προβάδισμα (1-3, 7-10). Η ΑΕΚ έμεινε συγκεντρωμένη και λίγο πριν το τέλος του σετ εκμεταλλευόμενη τα λάθη στο σέρβις του Ολυμπιακού και με βελτιωμένα ποσοστά στο μπλοκ πήρε το σετ με 28-26.

Καλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΚ το δεύτερο σετ, έχοντας καλή ψυχολογία και ρυθμό, κάνοντας γρήγορα το 4-0. Οι φιλοξενούμενες με υπομονή κατάφεραν να ισοφαρίσουν (9-9). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν επηρεάστηκαν και παίζοντας το παιχνίδι τους, με την Κωνσταντινίδου να μοιράζει εξαιρετικά τις μπάλες είτε σε πρώτο χρόνο είτε στις ακραίες, το σετ κατέληξε στην «Ένωση» με σκορ 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 3-0. Η ΑΕΚ με τις Καλντερόν και Σίλβα έφερε το σετ στα ίσια (9-9, 10-10). Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με σερί 6-1, φτάνοντας στο 11-16, ωστόσο υπήρξαν λάθος σφυρίγματα σε κρίσιμα σημεία από το διαιτητή, με το σετ τελικώς να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με 25-18.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 11-11, με το διαιτητή και πάλι να μετατρέπει μπλοκ άουτ πόντους υπέρ της ΑΕΚ σε άουτ υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 14-11, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τις Νίζετιτς, Καλντερόν και Σίλβα να διαμορφώνουν το 15-14 και 16-15, εν μέσω αποθέωσης. Σε εκείνο το σημείο έγιναν κρίσιμα διαιτητικά λάθη, με το σκορ να μετατρέπεται άμεσα σε 16-21 και το σετ να βάφεται «ερυθρόλευκο» παρά τις φωνές από αθλήτριες και κόσμο (18-25).

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ κατάφερε να αλλάξει την περιστροφή, μετατρέποντας το 2-3 σε 4-3. Οι φιλοξενούμενες κερδίζοντας άλλο ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα, πήραν διαφορά δύο πόντων στο σετ (6-8). Ο τεχνικός της ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει ψύχραιμες τις αθλήτριές του και με μαεστρικό κοουτσάρισμα, αλλά και με τις Κουλίκοβα, Καλντερόν και Νίζετιτς να «εκτελούν», η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε ματς πόιντ (13-14), αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τη Νίζετιτς, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της (15-14). Η ΑΕΚ απώλεσε 2 ματς πόιντς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-17. H Καλαντάτζε με πρώτο χρόνο έκανε το 17-17, ενώ ακολούθησε διπλό μπλοκ μαζί με την Καλντερόν για το 18-17. Στην τελευταία επίθεση, η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα και με την Σίλβα να κερδίζει κατά κράτος τις αντίπαλες, διαμόρφωσε το 19-17 και το 3-2 στα σετ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-2
: 28-26, 25-21, 18-25, 18-25, 19-17.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (14/42 επ., 73% υπ. – 27% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 5% άριστες), Σίλβα 20 (17/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Βλαχάκη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Σάλας 13 (13/29 επ., 52% υπ. – 12% άριστες), Κούμπουρα 31 (27/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 12 (8/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 30% υπ. – 12% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1/2 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου.