ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Κέρκη Σάμου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ Ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» τα έδωσαν όλα, και παρ’ ότι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 σετ, έφεραν το ματς στα ίσια, κυνήγησαν μέχρι τέλους την πρόκριση, όμως τελικώς έμειναν εκτός συνέχειας του θεσμού.

Στο πρώτο σετ, oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 7-4. Οι «κιτρινόμαυροι» αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην υποδοχή, με τη διαφορά να αυξάνεται στους 5 πόντους (4-9). Με τον Ράμος και τον Χαντ να ανεβάζουν ρυθμούς, η ΑΕΚ μείωσε σε 8-10, με την ομάδα της Σάμου να ξεφεύγει και πάλι στο σκορ με 10-15. Η ΑΕΚ μείωσε εκ νέου σε 13-17, όμως ο Κέρκης έφτασε άνετα στο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ με τον Χαντ να μπαίνει εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 3-0. Παύλου και Καπίρης έδωσαν σπουδαίες επιθετικές λύσεις, με την ΑΕΚ να φτάνει στο +6 (9-3). Οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» σταδιακά τη διαφορά, μειώνοντας σε 11-8. Η ΑΕΚ πήρε τον πόντο για το 12-8, όμως με σερί 0-4, ο Κέρκης ισοφάρισε σε 12-12. Το σετ μετατράπηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (13-14, 16-15, 17-18). Ο Παύλου ισοφάρισε σε 18-18, όμως με νέο σερί 0-2, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-20. Η ΑΕΚ έμεινε μία ανάσα πίσω στο σκορ (20-21, 21-22), αλλά ο Κέρκης έφτασε σε σετ πόιντ (21-24). Με τον Θεοδόση να βγαίνει μπροστά, η ΑΕΚ μείωσε σε 23-24, όμως δεν κατάφερε να στείλει το σετ στην παράταση (23-25).

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώρια στην ομάδα της Σάμου. Το αρχικό 4-2 έγινε γρήγορα 8-5, με τον Παύλου να παίρνει πάνω του επιθέσεις και το μπλοκ των Θεοδόση-Πετσιά να λειτουργεί άψογα. Όπως και στο προηγούμενο σετ, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο μείωσαν, αλλά πέρασαν και μπροστά στο σκορ (13-14). Ο Χαντ έδωσε με εντυπωσιακά χτυπήματα το πάνω χέρι στην ΑΕΚ (15-14), με τους νησιώτες να αντιδρούν (15-16). Ο Θεοδόσης με επίθεση και άσσο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 17-16, ενώ ένα out των φιλοξενούμενων έφερε την ΑΕΚ στο +2 (18-16). Η ΑΕΚ με συνολικό σερί 6-0, έφτασε στο 21-16 και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο τέταρτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ράμος και Παύλου έκαναν ό,τι ήθελαν στο φιλέ με την ΑΕΚ να προηγείται με μεγάλη διαφορά από νωρίς (5-2, 8-3). Παύλου, Χαντ και Θεοδόσης ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (11-3), ενώ οι Θεοδόσης και Πετσιάς με όμορφους πόντους διατήρησαν ΑΕΚ σε θέση οδηγού με διαφορά (14-6). Ο Ράμος έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα του Κέρκη, με επίθεση και άσσο, σημειώνοντας το 18-9 και 19-9 και με άνεση η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση στα σετ με 25-16.

Με άσχημο τρόπο μπήκε η ΑΕΚ στο τάι μπρέικ, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-4. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να τελειώσει τις δεύτερες μπάλες, με τον Κέρκη να φτάνει στο υπέρ του 8-3. Παύλου και Ράμος μείωασν σε 6-9, ενώ με τον Χαντ να παίρνει δύσκολες επιθέσεις και να βρίσκει πόντους, η «Ένωση» μείωσε σε 8-10 και 9-11. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία προσπάθεια της ΑΕΚ να ξαναμπεί στο σετ, το οποίο τελικώς απώλεσε με 11-15.

ΑΕΚ – ΑΣ Κέρκης Σάμου 3-2
: 18-25, 23-25, 25-18, 25-16, 11-15.