ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε από τα Ιλίσια (0-3) και ανέβηκε 2η η ΑΕΚ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ηλυσιακό η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ για την 8η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Τα κορίτσια της «Ένωσης» κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, με το οποίο ανέβηκαν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρούμενες παράλληλα στο -5 από την 1η θέση και αφήνοντας πίσω τις τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (δείτε τη βαθμολογία εδώ). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη γηπεδούχο ομάδα, απέδωσαν κατά διαστήματα όμορφο βόλεϊ και ήδη κοιτάνε τoν επόμενο αγώνα, κόντρα στο Μαρκόπουλο (10/12, 18:45, «Απ. Κόντος»).

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με 4-2 και 5-3. Η ΑΕΚ με τις Νίζετιτς, Σίλβα και Βλαχάκη ανέτρεψε την κατάσταση, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-7. Η «Ένωση» βελτίωσε σταδιακά το μπλοκ της, κερδίζοντας έτσι επιθέσεις, φτάνοντας στο +4 (8-12, 9-13). Νίζετιτς και Σίλβα κυριαρχούσαν στο φιλέ, χάρη και στις εξαιρετικές πάσες της Κωνσταντινίδου, με την ΑΕΚ να φτάνει στο 17-22. Η Βλαχάκη με ωραίο τελείωμα σημείωσε το 19-24, ενώ η Σίλβα με άσσο διαμόρφωσε το 19-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ηλυσιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 5-1. Ο Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο και αφύπνισε τις «κιτρινόμαυρες». Η ΑΕΚ μείωσε σε 6-3 και 11-10, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι έως το 14-14. Σε εκείνο το σημείο, η Καλντερόν ανέβασε ρυθμούς και βοήθησε ιδιαίτερα στο τελείωμα των φάσεων. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 18-18, ενώ με την Κουλίκοβα να βοηθά σε κρίσιμες φάσεις το σκορ ξέφυγε στο 16-20 και 18-23, με την Νίζετιτς να «εκτελεί» για το 18-25 και το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν αποφασισμένες να… τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Σίλβα και Καλντερόν έδωσαν το αρχικό προβάδισμα με 4-1 στην ΑΕΚ. Με την Καλντερόν να βοηθά σημαντικά σε άμυνα και επίθεση, η ΑΕΚ διατηρούσε συνε΄χως ένα προβάδισμα 2-4 πόντων (11-13, 11-15, 15-18). Η ΑΕΚ πίεσε σημαντικά στο σερβίς και τελικώς έφτασε με άνεση στη νίκη με 19-25.

Hλυσιακός ΑΟ – ΑΕΚ 0-3
: 19-25, 18-25, 19-25.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑO (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 4 (1/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πένε 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 0% άριστες), Μπέντα 1 (1 άσσος), Μπορχανί 14 (13/28 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 5 (5/17 επ., 36% υπ. – 14% άριστες), Αργυρίου 5 (5/8 επ.) / Σαμπάτη (λ, 30% υπ. – 10% άριστες), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη, Ζίγκα.
AEK (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιτς 13 (13/23 επ., 56% υπ. – 39% άριστες), Καλαντάτζε 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 54% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 14 (13/23 επ., 1 άσσος), Κουλίκοβα 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 27% άριστες), Καλντερόν 8 (8/14 επ.).