ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

“2×2” οι Έφηβοι!

Με 39-20 επικράτησαν του Πανελληνίου οι Έφηβοι του τμήματος Χάντμπολ για την 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ. Οι “κιτρινόμαυροι” ζευγάρωσαν έτσι τις νίκες τους στον Α’ Όμιλο και “κλείδωσαν” επί της ουσίας την πρόκρισή τους στη Β’ Φάση του Πρωταθλήματος όπου και θα διεκδικήσουν τόσο τον τίτλο της ΕΣΧΑ όσο και την πρόκριση στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2020-21.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Δικαιούλιας με 10 τέρματα, ενώ σημαντικό να τονίσουμε ότι για ένα ακόμα παιχνίδι η “Ένωση” πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τους 12 από τους 16 αθλητές (2 τερματοφύλακες) να βρίσκουν δίχτυα.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα δέκα λεπτά έμοιαζε να έχει “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη. Προηγήθηκε με 7-2, ενώ όσο περνούσε η ώρα έβρισκε ανοιχτό γήπεδο φτάνοντας στο +13 στο τέλος του πρώτου μέρους (21-8). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αλέξης Αλβανός δοκίμασε διάφορα σχήματα στα οποία ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά οι “κιτρινόμαυροι”. Με πιεστική άμυνα, οι παίκτες του “Δικεφάλου” πήραν περισσότερες μπάλες και έφυγαν επιτυχώς στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά σε ορισμένα σημεία ξεπέρασε τα 20 τέρματα (33-12, 36-15), με την ΑΕΚ να φτάνει στο “2×2” στον όμιλο με 39-20.

Επόμενος αγώνας για την ΑΕΚ, κόντρα στον ΠΑΟ Δόξας Βύρωνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης.

ΑΕΚ – Πανελλήνιος ΓΣ 39-20
Τα πεντάλεπτα
: 2-0, 7-2, 12-4, 15-6, 15-8, 21-8 (ημ.), 26-9, 31-12, 33-12, 36-15, 36-16, 39-20.
ΑΕΚ (Αλβανός): Βασιλακάκης, Βασιλείου-Τσάφος 3, Ματεντζόγλου 1, Δικαιούλιας 10, Πολυζωγόπουλος 2, Στάθης Μ. 3, Βασιλόπουλος 4, Μπαμπατζανίδης, Χατζηπαυλής 1, Κοτσιώνης 5, Σφαέλος-Παπαϊωάννου, Σιγαλός, Πούλιας 1, Λαζάρου 1, Βαρδαξόπουλος 4, Βασιλείου Κ. 4.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ (Σαμαράς): Κατάκαλος, Μουταφίδης, Γιαννουδάκης 3, Tsarov 1, Βερτζώνης 2, Αργυρόπουλος, Παντελόπουλος 5, Οικονόμου 3, Πετσούνης 1, Ψαρρός 1, Γέτο, Μανιάτης 1, Κασόλας 3.