ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Σοβαρεύτηκε και κέρδισε 3-1 την Κομοτηνή!

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ της ΑΕ Κομοτηνής στο κλειστό του Μετς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι “κιτρινόμαυροι” παρά την κακή εμφάνιση στο πρώτο σετ, σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στην καθαρή νίκη και τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς. Έτσι, η “Ένωση” ανέβηκε βαθμολογικά και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και με τους Ιμπραγκίμοβ (άσσος) και Χαραλαμπίδη (μπλοκ) προηγήθηκε με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 4-4 και κατάφεραν να ξεφύγουν στη συνέχεια με 3 πόντους διαφορά (7-10). Η “Ένωση” μείωσε μέχρι και στον έναν πόντο τη διαφορά (12-13, μπλοκ Κανέλλου), ωστόσο η ακριτική ομάδα με σερί 3-0 (12-16), ανάγκασε τον Σωτήρη Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ως το 14-19, με την ΑΕΚ να απαντά με σερί 3-0 (17-19). Με τον Ιμπραγκίμοβ να βρίσκεται σε εξαιρετική ημέρα, η ΑΕΚ μείωσε σε 19-20, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 21-21. Η ομάδα της Κομοτηνής με τον Κ. Δαλακούρα πήρε και πάλι αέρα δύο πόντων (21-23) και έφτασε ως το σετ πόιντ (22-24). Ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 23-24, αλλά το σετ κατέληξε στην Κομοτηνή με 23-25 (0-1 σετ).

Στο δεύτερο σετ, ο “Δικέφαλος” εκμεταλλευόμενος τα λαθη στο σερβίς των φιλοξενούμενων και με μπλοκ των Κανέλλου και Σαλαφζούν προηγήθηκε με 6-3. Φέρελ και Κ. Δαλακούρας μείωσαν σε 6-5, με τον Ιμπραγκίμοβ να πιάνει μπλοκ (7-5) και τον Σαλαφζούν να παίρνει άσσο (8-5). Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου με συνεχόμενα λάθη όχι μόνο έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν, αλλά και να τους προσπεράσουν με 9-11. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με σερί 4-0, επανερχόμενη στην πρωτοκαθεδρία του σκορ με 13-11. Το 13-12 έγινε άμεσα 16-12, χάρη στις όμορφες πάσες του Σαλαφζούν και τα τελειώματα των Στοΐλοβιτς και Ιμπραγκίμοβ. Ο Στοΐλοβιτς “βομβάρδιζε” από το σερβίς και η “Ένωση” έφτασε ως το 21-13. Η Κομοτηνή με σερί 4-0 μείωσε σε 21-17, αλλά η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-18 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι “κιτρινόμαυροι” ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (4-2), ενώ με άσσο του Στοΐλοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (6-2). Με τον Κανέλλο να πηγαίνει στη γραμμή του σερβίς, η “Ένωση” από το 8-5 έφτασε στο 11-5, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +8 (20-12). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο σετ, με το 25-14 να διαμορφώνει το 2-1 στα σετ για τον “Δικέφαλο”.

Στο τέταρτο σετ, παρά το αρχικό 3-1, η Κομοτηνή με σερί 5-1 προσπέρασε με 4-6. Η ακριτκή ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό έως και το 8-11. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ισοφάρισε με σερί 3-0 σε 11-11. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 2 πόντους (12-14), αλλά και πάλι οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου επανήλθαν και προσπέρασαν με 16-15. Η Κομοτηνή με τα αδέρφια Δαλακούρα προηγήθηκε με 18-19, με τους “κιτρινόμαυρους” να απαντούν για το 20-19. Το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων δεν διαφοροποίησε την κατάσταση, με τον Στοΐλοβιτς να “γράφει” το 21-19. Με τον Κρέτση στο σερβίς η “Ένωση” συνέχισε να βάζει δύσκολα στους φιλοξενούμενους (23-19), φτάνοντας στο τελικό 25-21 που “έγραψε” το τελικό 3-1 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο 16 Φεβρουαρίου όταν και φιλοξενείται στη Μίκρα από τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 στις 17:00.

ΑΕΚ – ΑΕ Κομοτηνής 3-1
: 23-25, 25-18, 25-14, 25-21.
ΑΕΚ (Σωτήρης Δρίκος): Χαραλαμπίδης 10 (5/10επ., 5 μπλοκ), Σελαφζούν 9 (6/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 3 (3/8), Στοΐλοβιτς 18 (16/30, 2 άσσοι, 95%υπ., 95%αρ.), Κανέλλος 10 (4/8, 6 μπλοκ), Ιμπραχίμοφ 14 (10/23, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 74%υπ., 61%αρ.) / Γκαράς (λ. – 76%υπ., 65%αρ.), Κρέτσης, Λάππας 11 (10/16, 1 άσσος).
ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρέτσης): Κ.Δαλακούρας 7 (4/16, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 58%αρ.), Δαλδαβερένης, Φερέλ 11 (8/14, 3 μπλοκ), Σεφτσόφ 20 (19/43, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 14 (12/28, 2 άσσοι, 71%υπ., 55%αρ.), Χριστόφας 10 (6/10, 4 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Μαρούλης, Καβαραζής, Μπουφίδης, Μπανιώτης.