ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Σπουδαίο «διπλό» στο Ικόνιο!

Με 5-1 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Νέου Ικονίου εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική της Futsal Super League, σε μία σπουδαία νίκη ειδικά με τον τρόπο που ήρθε. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και 9′ πριν το τέλος του αγώνα είδαν το ματς να έρχεται στα ίσια, ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στο «διπλό» που όχι μόνο επέκτεινε το νικηφόρο σερί στο «8×8», αλλά παράλληλα διατήρησε το +5 από τους διώκτες τους (δείτε τη βαθμολογία ΕΔΩ)!

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα κυριάρχησε στο γήπεδο από τα πρώτα λεπτά, όμως αδυνατούσε να βρει το γκολ. Το Ικόνιο προσπάθησε να απειλήσει στην κόντρα, χωρίς επιτυχία όμως, με την αμυντική λειτουργία του «Δικεφάλου», να λειτουργεί εξαιρετικά. Τελικά, το γκολ ήρθε από τον Ντάτη στο 15′, μετά από τρομερή ενέργεια και ασίστ του Ασημακόπουλου, από αριστερά.

To β’ μέρος για περίπου δέκα λεπτά κύλησε με ίδιο τρόπο. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε για το δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να απειλούν στην κόντρα. Σε μία τέτοια κόντρα, στο 31′ ήρθε και η ισοφάριση, που έβαζε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Όμως, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Κάρμης μετά από κλέψιμο της μπάλας έκανε το 2-1. Οι παίκτες του Νέου Ικονίου ξεκίνησαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, όμως στο 34′ ο Μάνος με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκανε το 1-3. Το Νέο Ικόνιο προσπάθησε να παίξει με έξτρα παίκτη, αλλά πότε ο γκολκίπερ Χριστόπουλος και πότε η άμυνα της ΑΕΚ διατηρούσαν το 1-3. Λίγο πριν το φινάλε, Δελλαπόρτας και Παπακώστας σε δύο κόντρες της «Ένωσης» χρίστηκαν σκόρερς και διαμόρφωσαν το τελικό 1-5.

Νέο Ικόνιο – ΑΕΚ 1-5