ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Συνέχεια με τρίποντο!

Με 3-0 σετ επικράτησε εκτός έδρας η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ των Μακεδόνων Αξιού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Pre League. Η “Ένωση” δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και έφτασε στην έκτη συνεχόμενη νίκη, ενώ παράλληλα ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ παρά το αρχικό 2-0, πίεσε με το σερβίς και το μπλοκ και έφτασε στο 3-7. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8, ενώ εκμεταλλευόμενοι λάθη των “κιτρινόμαυρων” έφατσαν στο 12-10. Παρά το τάιμ άουτ του κόουτς Μπακοδήμου, οι Μακεδόνες ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (18-14). Το νέο τάιμ άουτ του τεχνικού του “Δικεφάλου” αφύπνισε τις “κιτρινόμαυρες”, που με εντυπωσιακή αντεπίθεση όχι μόνο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, αλλά κατέκτησαν και το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να το “καθαρίσει” γρήγορα. Έτσι, πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-7, ενώ με όπλο την πολύ καλή υποδοχή της, διατήρησε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (8-14, 15-20). Το μπλοκ της ΑΕΚ έκανε μεγάλη “ζημιά” στην ομάδα των Μακεδόνων και το 0-2 στα σετ έγινε με 21-25

Στο τρίτο σετ, παρά το αρχικό 1-3, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν άμεσα σε 3-3. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, με τις Ράπτη, Κουντουρά και Μπίσκου να κάνουν ό,τι θέλουν, η “Ένωση” ανέβασε τη διαφορά αρχικά στους 5 πόντους (4-9). Οι “κιτρινόμαυρες” απέδιδαν πολύ όμορφο βόλεϊ με το 7-16 να μετατρέπεται στη συνέχεια σε 15-25 και την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (14/12, 19:00) όταν και φιλοξενείται στον Κορυδαλλό από την τοπική ομάδα.

ΑΣ Μακεδόνες Αξιού – ΑΕΚ 0-3