ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες

Με 4-2 ηττήθηκε εντός έδρας η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό ΑΟ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Futsal Superleague. Η “Ένωση” έχασε αρκετές ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως 2 διαδοχικά τέρματα του “τριφυλλιού” στο πρώτο μέρος έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ, που πάλεψε για την ανατροπή, χωρίς να την ολοκληρώσει. Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μόνη της με 30 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 2′ και στο 4′, αλλά ο Θεοφίλους αντέδρασε σωστά. Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά και απώλεσε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο 5′ και το 7, με τους Ντάτη, Μάνο και Αρτινό. Στο 10′ η “Ένωση” είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει τα σουτ των Αρτινού και Ντάτη, ενώ κοντά στο γκολ έφτασαν και οι Δελλαπόρτας και Σκουτέλης. Οι “πράσινοι”, τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 0-1 με τον Κατεβτσιάν (17′), ενώ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμού των φιλοξενούμενων, ο Κατεβτσιάν διαμόρφωσε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η “Ένωση” μπήκε δυνατά με στόχο την ανατροπή της κατάστασης. Στο 22′ ο Δελλαπόρτας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως ο Μάνος με δυνατό σουτ από πλάγια θέση μείωσε σε 1-2 στο 28′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σε μία αντεπίθεση, οι “πράσινοι” πέτυχαν και τρίτο γκολ, για να απαντήσει άμεσα ο Αρτινός (2-3, 34′). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι “κιτρινόμαυροι” πίεζαν σε όλο το γήπεδο, ενώ στο παιχνίδι μπήκε και έξτρα παίκτης, αντί του Θεοφίλου. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευθεί ο Παναθηναϊκός, που έφτασε μία ανάσα από το γκολ, όμως ο Δελλαπόρτας με εντυπωσιακή προσπάθεια έσωσε πάνω στη γραμμή με το κεφάλι. Στο 38:40 ο Αρτινός δεν κατάφερε να κερδίσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, που τελικά σκόραραν σε κενή εστία για το τελικό 2-4.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, κόντρα στην Καλλιθέα Futsal.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 2-4
Σκόρερς: Μάνος, Αρτινός.