ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Toν κοίταξε στα μάτια και… έρχεται!

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος. Η “Ένωση” παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται στην Pre League, έδειξε τα… δόντια της και έστειλε μήνυμα για τη νέα αγωνιστική περίοδο που θα τη βρει κατά πάσα πιθανότητα στη φυσική της θέση, τη Volleyleague, καθώς βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας 5 αγωνιστικές πριν το φινάλε και 5 βαθμούς μπροστά από τη 2η θέση.

Στο πλευρό των “κιτρινόμαυρων” βρέθηκε πλήθος κόσμου που τις στήριξε με τη φωνή του και μόνο, προσφέροντάς τους μεγάλη στήριξη. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το χαμό του σπουδαίου “Ενωσίτη” ηθοποιού, Κώστα Βουτσά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 4-4. Η ΑΕΚ με σερί 3-0 προηγήθηκε με 7-4, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενες με σερί 7-0 για το 7-11. Οι “ερυθρόλευκες” πίεσαν ιδιαίτερα στο σερβίς, βρίσκοντας παράλληλα χώρο στο μπλοκ με τη διαφορά να μην μπορεί να καλυφθεί και να ολοκληρώνεται το πρώτο σετ με 15-25.

Όμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο σετ, όπου οι Πειραώτες πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 4-16, εκμεταλλευόμενοι κάθε λάθος των αθλητριών του Γιώργου Μπακοδήμου.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να τα δώσει όλα. Μετά το αρχικό 5-5 η ΑΕΚ προηγήθηκε με 11-10. Με τη Νομικού να ανεβάζει ρυθμούς και να “εκτελεί”, έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο “Δικέφαλο” (13-11). Η ΑΕΚ δεν άργησε να προηγηθεί με 4 πόντους (15-11, 16-12, 17-13), βάζοντας δύσκολα στην πρωτοπόρο της Volleyleague. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-16, για να λάβει άμεση απάντηση από τις “κιτρινόμαυρες” για το 19-16. Η ΑΕΚ έφτασε σε διπλό σετ πόιντ με 24-22, αλλά απώλεσε και τις δύο ευκαιρίες της για να μειώσει στο σκορ. Η ΑΕΚ τελικά κατέκτησε το σετ με 27-25 και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο τέταρτο σετ, με συγκέντρωση και σοβαρότητα το προβάδισμα βρέθηκε εκ νέου στην πλευρά της ΑΕΚ μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους. Η “Ένωση” πέρασε μπροστά με 7-5, όμως οι φιλοξενούμενες απάντησαν για το 9-10. Με εξαιρετικά σερβίς και δεύτερες ευκαιρίες χάρη σε σπάσιμο της μπάλας στο μπλοκ, ο “Δικέφαλος” έβαλε… “φωτιά” στο ματς παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 12-10. Κάποια αβίαστα λάθη λόγω κούρασης, έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 14-16. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες βρήκαν πόντους από όλες τις αθλήτριες τους και βρέθηκαν στο 14-21, φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη. Ακόμα κι έτσι, οι αθλήτριες της ΑΕΚ δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 4 πόντους (18-22, 19-23, 20-24), για να ηττηθούν τελικά με 20-25 και 1-3 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το Σάββατο (29/02, 18:45) όταν και υποδέχεται την Κόρινθο για την 18η αγωνιστική της Pre League, σε ακόμα έναν “τελικό” για την κατάκτηση της ανόδου.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 1-3
: 15-25, 11-25, 27-25, 20-25.