ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Τράβηξε… “21” και τώρα Drammen!

Με 29-20 επικράτησε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ του Αερωπού Έδεσσας για την 15η αγωνιστική της Handball Premier και συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Η “Ένωση” επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στο Πρωτάθλημα στο “15×15” και συνολικά στο “21×21” και πλέον ετοιμάζεται να υποδεχθεί την Drammen HK για τον πρώτο αγώνα της Φάσης των “16” του Challenge Cup.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα με 4-2 με τέρματα των Αραμπατζή, Μυλωνά και Παπαδιονυσίου. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την άμυνα διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ έως το 8-7 (11′). Σε εκείνο το σημείο οι “κιτρινόμαυροι” με σερί 5-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (12-7), για να κλείσουν το ημίχρονο με 17-10 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, Hoggas, Μωραΐτης και Νικολαΐδης ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 22-12, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Δημητρούλια να δοκιμάσει διάφορα σχήματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ο Arsic ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια διατηρώντας την αντίπαλη επίθεση σε χαμηλά επίπεδα, με το τελικό σκορ να είναι το 29-20.

Πλέον η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στον αγώνα του Σαββάτου (08/02, 19:00) κόντρα στην Drammen HK στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ – Αερωπός Έδεσσας 29-20
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-7, 12-7, 15-9, 16-10, 17-10 (ημιχρ.), 19-11, 22-12, 23-15, 25-16, 29-20.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 2, Μωραΐτης 3, Hoggas 3, Νικολαϊδης 1, Kosanovic, Μυλωνάς 4, Florido 1, Jimenez 4, Jakobsen, Παπαδιονυσίου 2, Arsic, Buneta, Γιόσμου, Criciotoiu 2, Κεδέρης 4.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Ρόμπης, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 3, Μπάρμπας, Βαφείδης 6, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 2, Λιόφης, Ρότζιος.