ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρώτη και καλύτερη!

Άλλο ένα ποδοσφαιρικό σόου πραγματοποίησε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ που “διέλυσε” με 14-1 την Καλλιθέα στο Κλειστό του Καματερού για την 22η αγωνιστική της Futsal Superleague. Οι “κιτρινόμαυροι”, έτσι, ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος τερματίζοντας στην 1η θέση με 20 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα και 61 βαθμούς. Παράλληλα, οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν 170 τέρματα και δέχθηκαν μόλις 35, αποτελώντας την κορυφαία ομάδα και σε αυτές τις στατιστικές κατηγορίες.

Και οι πρωτιές δεν σταματούν εκεί… Ο Δημήτρης Θανασάι με ακόμα μία απίστευτη εμφάνιση, σκόραρε 7 γκολ, έφτασε τα 56 και φυσικά ανακηρύχθηκε πρώτος σκόρερ της κανονικής διάρκειας.

Η ΑΕΚ αφήνει πίσω της την κανονική διάρκεια και στα προημιτελικά των play off θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την 8η Επίλεκτη Ακαδημία. Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες και ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στις 03/03 (υπάρχει πιθανότητα αλλαγής).

Το αγωνιστικό κομμάτι δεν… χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, ωστόσο αξίζουν προσοχής ορισμένα σημεία. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 9-0, ενώ εκτός του Θανασάι, δίχτυα βρήκαν ο Ηλιάδης 3 φορές, καθώς και οι Ζιάκας, Δελλαπόρτας, Αρτινός και Δασκαλάκης. Μάλιστα, ο τελευταίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Πλέον, η ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι του Κυπέλλου Ελλάδος για την Φάση των “16” με αντίπαλο τον ΑΣΕ Δούκα, το Σάββατο (16/02, 22:00) στο Κλειστό του Καματερού.